Jak przygotować i przechowywać susz?

Jak przygotować i przechowywać susz?

  • Sposób przygotowania
  • Przepisy
  • Produkty
1

Suszenie jest metodą konserwowania warzyw i owoców, która pozwala zachować większość składników mineralnych i witamin w produkcie (poza witaminą C). Kiedy gotujesz warzywa i owoce, spora część tych składników zostaje wypłukana lub po prostu się rozkłada. W wyniku suszenia otrzymujesz skondensowany w smaku i składnikach odżywczych produkt. Im mniej wody w produkcie, tym łatwiej go ususzysz. Najczęściej suszone produkty to: jabłka, gruszki, śliwki, małe winogrona, banany, morele, grzyby, marchewka, seler, pietruszka i oczywiście zioła. Do suszenia wybieraj zawsze produkty dojrzałe, ale nie przejrzałe.

2

Przed suszeniem wszystkie produkty dokładnie umyj lub oczyść na sucho (grzyby). Pozbądź się niepotrzebnej skóry (banany) i pestek (śliwki). Jeśli chcesz, możesz jasne owoce skropić przed suszeniem kilkoma kroplami soku z cytryny – opóźni to nieco proces utleniania i owoce nie ściemnieją tak bardzo. Większe owoce pokrój na plastry, w zasadzie kroi się wszystkie produkty poza owocami pestkowymi i winogronami.

3

Najstarszą metoda suszenia jest suszenie na słońcu. Trwa to oczywiście kilka dni, ale takie powolne suszenie pozwala na szczególne zachowanie walorów smakowych suszu. Plastry warzyw lub owoców najlepiej nawlecz na bawełnianą nitkę i rozwieś w dobrze nasłonecznionym i przewiewnym miejscu.

4


Kiedy aura nie sprzyja suszeniu na wolnym powietrzu, skorzystaj z suszarki do warzyw i owoców. Możesz też rozłożyć plastry warzyw i owoców na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw blaszkę do piekarnika (najlepiej z termoobiegiem) i nastaw temperaturę maksymalnie na 90°. Suszenie w piekarniku może potrwać od dwóch do kilku godzin, w zależności od grubości plastrów i zawartości wody w produkcie.

5

Susz przechowuj w zamkniętym suchym pojemniku. Przed schowaniem suszu wyłóż pojemnik kawałkiem ręcznika papierowego.


Pozostałe produkty wykorzystane w przepisie: zamów produkty w Tesco Ezakupy >

Komentarze