porada.getPelnaNazwa()

Jak wyczyścić grilla?

Nazwijmy rzecz po imieniu: niewielu z nas lubi czyścić grill. Jest to czynność, którą zapewne kojarzysz z nie lada wysiłkiem. I jest w tym trochę prawdy, bowiem nawet jedno zaniedbanie powodować może czasochłonne konsekwencje. Jak w łatwy sposób im zapobiec? Poniżej znajdziesz kilka przydatnych porad.

test

Zapobiegaj przywieraniu żywności

Obowiązki po udanym spotkaniu w plenerze nie staną się uciążliwe, jeśli będziesz pamiętać o kilku zasadach. Zanim więc rozpoczniesz grillowanie, koniecznie nasmaruj ruszt olejem. W ten sposób ułatwisz sobie późniejsze czyszczenie zabrudzeń. Możesz również wyposażyć się w specjalne, aluminiowe tacki, które będą dodatkową ochroną przed tłuszczem.

Czekaj, aż ogień wygaśniei

Pamiętaj – zawsze czekaj, aż węgle całkowicie się wypalą. Przykryj grill pokrywą, następnie przymknij wszystkie wloty powietrza i pozwól kawałkom żaru dopalić się do końca. Zużyty popiół możesz wykorzystać np. w ogrodzie, bądź po prostu przełożyć do worka, dokładnie zawiązać i wyrzucić. Jeśli chcesz wygasić węgle wcześniej, wyjmij je ostrożnie za pomocą szczypiec, ułóż na niezarośniętej ziemi. Następnie dokładnie przysyp piaskiem, odcinając w ten sposób dopływ tlenu i ostrożnie zgaś wodą.

test

Szybko i skutecznie uporaj się z brudem

Najlepiej zacząć oczyszczanie, gdy ruszt jest jeszcze ciepły. Wtedy to wykorzystując drucianą szczotkę, usuń mechanicznie wszystkie resztki jedzenia. Kiedy się całkowicie wystudzi możesz przejść do następnego kroku. Używając wcześniej przygotowanych preparatów, wyczyść dokładnie metalowe pręty. Nie zapomnij także o ruszcie węglowym. Gdy usuniesz z niego wystudzony popiół, umyj go od wewnętrznej i zewnętrznej strony. Po tym zabiegu dokładnie wytrzyj cały grill, aby zapobiec rdzewieniu.

test
test

Użyj właściwych środków czyszczących

Przygotowując się do walki z grillowymi zabrudzeniami, pamiętaj o niezbędnym ekwipunku: drucianej szczotce do czyszczenia rusztu, preparatach odtłuszczających i myjących emalię oraz bawełnianych szmatkach. Jeśli preferujesz środki czyszczące domowej roboty do zwalczania tego typu zabrudzeń, idealnie nada się mieszanka ciepłej wody, octu i mydła. Możesz również przygotować uniwersalną pastę czyszczącą, dodając do ciepłej wody sody oczyszczonej i odrobiny soli.