porada.getPelnaNazwa()

Sernik - praktyczne porady

Rozpływający się w ustach kremowy sernik to wspaniały dodatek do poobiedniej kawy. Jeśli zatem naszła Cię ochota na mały kawałeczek puszystego sernika, podpowiemy Ci, jak przygotować to wyjątkowo smaczne ciasto. Oto kilka naszych porad.

Ser na sernik – który najlepszy?

Przed upieczeniem sernika, zastanów się, na jaki masz naprawdę ochotę. Wybór odpowiedniego sera wpłynie na jego końcowy efekt. Zatem: tłusty ser sprawi, ż Twój sernik będzie gładki, zwarty w strukturze i wilgotny, po użyciu chudego – sernik będzie suchy, lekko grudkowaty, a z homogenizowanego sera powstanie sernik o zupełnie gładkiej i kremowej konsystencji. Jeżeli zdecydujesz się na kupno zwykłego sera, musisz go zmielić, i to przynajmniej dwa razy. Po jednym zmieleniu w serze wciąż pozostaną grudki. Pamiętaj, że jeśli ser po zmieleniu wyda Ci się za suchy, możesz dodać do niego odrobinę mleka lub słodkiej śmietanki.

 

Ile jajek na kilogram sera? By sernik wyszedł idealny, nie powinno być ich mniej niż 3 sztuki. Dzięki nim Twoje ciasto będzie bardziej pulchne. Dodając je w całości, zwiążą masę serową, nie napowietrzając jej zbytnio, a dzięki temu sernik nie będzie rósł zbyt gwałtownie podczas pieczenia. Gdy dodasz do ciasta najpierw żółtka, a potem białka ubite na pianę, wtedy Twój sernik nabierze puszystości i lekkości.

 

Do sernika najlepszy jest spód z kruchego ciasta. Pamiętaj jednak, by delikatnie go podpiec przed wyłożeniem masy serowej.

 

Przygotowując sernik do pieczenia, dodaj odrobinę skrobi ziemniaczanej, mąki pszennej lub zwykłego proszku budyniowego bez cukru. Mąka zagęszcza strukturę sernika. Musisz jednak uważać z ilością, jej nadmiar sprawi, że sernik stanie się bardziej zwarty, sypki i będzie się kruszył podczas krojenia. Jeśli więc lubisz serniki kremowe i maziste – po prostu zrezygnuj z jej dodatku.

Dobrze jest też, gdy wszystkie produkty przed pieczeniem miały temperaturę pokojową. Wpływa to na końcowy efekt pieczenia.

Pieczenie – czyli jak podnieść sernikowi temperaturę

Sernik lubi długo przebywać w ciepełku, dlatego lepiej, gdy pieczesz go dłużej w niższej temperaturze, niż szybciej na wyższej. Możesz jednak wybrać jeden z dwóch sposobów pieczenia. Pierwszy to wstawienie sernika do piekarnika nagrzanego do 175–180°C i pieczenie go przez 15–20 minut. Następnie zmniejszasz temperaturę do 120°C i suszysz go jeszcze przez ok. 90 minut. Drugi sposób to po prostu pieczenie w temperaturze nie wyższej niż 180°C.

Pierwszy sposób najlepiej sprawdza się przy pieczeniu serników z jajkami dodawanymi w całości. Niska temperatura pieczenia sprawia, że powierzchnia sernika jest niemal idealnie płaska.

Sernik należy piec na środkowej półce piekarnika bez termoobiegu, gdyż za szybko wysusza wierzch sernika i sprawia, że szybko pęka. Jeśli przy wyższej temperaturze pieczenia chcesz zachować jasny kolor sernika, przykryj go folią aluminiową.

Chcąc uchronić wierzch sernika przed pękaniem, wstaw naczynie z wrząca wodą do piekarnika razem z sernikiem lub piecz w kąpieli wodnej. Dzięki zachowaniu dużej wilgotności, sernik na całej powierzchni upiecze się w jednakowym stopniu. Pamiętaj, by w trakcie pieczenia nie otwierać piekarnika.

Studzenie – najlepsze krok po kroku

Po upieczeniu studź stopniowo, najpierw w zamkniętym potem w otwartym piekarniku. Dopiero po tym czasie wyciągnij sernik z piekarnika i zostaw do całkowitego wystudzenia. Dobrze, gdy upieczony i wystudzony sernik schowasz na noc do lodówki – dzięki temu osiągnie odpowiednią konsystencję.

 

Jeżeli pomimo Twoich starań, sernik po upieczeniu z wierzchu popękał, nie ma co załamywać rąk. Wszelkie niedoskonałości łatwo zatuszować wiórkami lub polewą czekoladową, lukrem, wiórkami migdałowymi, świeżymi owocami czy frużeliną owocową.

Przechowywanie – jak zatrzymać smak na dłużej

Czy wiesz, że upieczony sernik możesz śmiało zamrozić? Owinięty szczelnie folią spożywczą przetrwa bezpiecznie w zamrażalniku nawet 2 miesiące. Dzięki tej metodzie zawsze będziesz przygotowany na niespodziewaną wizytę znajomych.