Kuchnia meksykańska

Kuchnia meksykańska kryje w sobie niezliczone bogactwo smaków, aromatów i nietypowych połączeń. Wpływ na tę różnorodność od wieków miała wielokulturowość Meksyku, zwłaszcza tradycja Indian zamieszkujących niegdyś ten obszar, jak i wpływy europejskie z Nowego Świata. Jeśli chodzi o sztukę kulinarną, to Meksyk można podzielić na kuchnię północy, centrum i południa.

Północna część Meksyku przyciąga przede wszystkim zwolenników łączenia potraw meksykańskich i teksańskich. Kuchnia ta charakteryzuje się przede wszystkim prostymi, ale pożywnymi daniami, często jednogarnkowymi. Najbardziej znane tutejsze burrito podawane z wołowiną, swych miłośników znalazło także już poza granicami Meksyku.

Gdy zajrzymy do kuchni centralnej, zauważymy niesamowitą mieszankę wpływów europejskich i indiańskich. Region ten przede wszystkim słynie z sosu mole poblano, w skład którego wchodzą orzechy arachidowe, kurczak, migdały, pasta sezamowa i gorzka czekolada.

Najbardziej egzotyczna jest jednak kuchnia południa. Ciepłe Morze Karaibskie okalające tę część Meksyku to źródło pysznych ryb i owoców morza. Podawane z sosem Veracruz, bazującym na oliwkach, chili i kaparach, tworzą niezapomnianą ucztę dla podniebienia. Stąd wywodzi się także receptura na gucamole, czyli pastę z awokado czy salsę mexicana, przyrządzaną z soczystych słodkich pomidorów i ostrej papryki chili.

Ale tym, co spaja całą kuchnię meksykańską są przede wszystkim: kukurydza, fasola, papryka chili i pomidory, które często są głównymi składnikami tortilli – cienkich placków kukurydzianych. Niezależnie jednak od regionu, kuchnia meksykańska zaskakuje swym niecodziennym połączeniem produktów. Być może właśnie one czynią ją jedną z najbardziej intrygujących.

filtrowanie (40 przepisów):
sortowanie: